Trick To Buying Chicken Saving UP to $400 a Year – Over 50% OFF Tips

This is the honest truth here folks, all done by the math and the numbers. The trick is really on us when shopping at the grocery store. The cost associated with buying a whole chicken verse an already pre-cut up chicken is very large indeed. So large, with some pieces, the additional cost is 60% more… I have a solution that is guaranteed to work and will help you begin saving money. All at no cost to you. 👍

👨‍🍳 Culinary Quiz:  Name the known hidden piece on the whole chicken. 🐔 Most people don’t know that it even exists.  I’ll give you a hint: “_-_-_-_-_-_ Cracker” <six letters> then Cracker. Answer next line below ↩️

 

Answer: The Oyster (Explained in post below)

Tips to Save Buying Chicken Demo=Whole Chicken

Video demonstration

 

To begin, we need to set the rules here so we are all on the same page. Overall, this is simple but still took me some time to lay it all out. Hope it helps.

KEYNOTE: I will be weighing each, 1 chicken breast, 1 leg, 1 thigh, 1 wing, 1 tenderloin, 1 chicken oyster.

Then compare prices per pound from the whole chicken verse the pre-cut chicken pieces. aka packaged chicken pieces.

We have two important numbers –

  • The cost per pound of a Whole Chicken ✅
  • The cost of each “Pre-Cut piece”, legs, breasts, thighs, wings, etc. per pound ✅

At any time 🕔, if you would like to check the numbers, here is the web link to the generator I used to compile the numbers ⬇️

percentage difference calculator

 

Pre-Cut 🍗  Chicken Breasts – Cost: $1.89 per pound

Does that sound good?

Are you sure about that? 🤔

What if we could get it down to $1.07 a pound, saving $0.82 per pound when buying chicken breasts.

pieces of chicen breast precut in packaging

The Whole Chicken equals $1.07 per pound – which means every single piece costs $1.07 per pound regardless of which piece of chicken. Not varying in price from piece to piece like (breast, leg, thigh, wing pre-cut / prepackaged) That’s the value of the whole chicken…What are the savings?

price per pound of whole chicken

IMPORTANT Kitchen / Culinary Measurements

One 1 Pound equals 16 ounces oz.  | < / > |  8 ounces oz equals one 1 cup. Try to remember these forever.

Process: I cut up one whole chicken, then weighed each piece = first the chicken breast weighs in @ 11.4 OZ

🍗 Learn to cut up a Whole Chicken Yourself 🍗 – Demo Video – Chef Pennington

THE MATH:  Chicken Breast (11.4 ounces (divided) / 16 ounces 🍗 = 71.25% percent of one pound.

So the chicken breast weighs around 3/4 of a pound.

MATH: Percentage of chicken breast to one pound = 71%  ---   0.71 X (chicken breast Pre-Cut = $1.89  Cost Amount = $1.34

The percentage number (71%) is our multiplier against the price per pound. In this case, the price for Pre-Cut chicken breast is $1.89 a pound.

THE MATH: (chicken breast pre-cut price per pound = $1.89  0.71(multiplier) X 1.89 =  Cost = $1.33

MATH: Percentage of chicken breast to one pound = 71%  ---   0.71 X (chicken breast Pre-Cut = $1.89  Cost Amount = $1.33

 

Whole Chicken SELF-Cut Breast –  This is the same breast as used in the weighed numbers above. Which is the only way to get honest numbers.

THE MATH:  0.71(multiplier) X ( $1.07 costs per pound – whole chicken)   ( 0.71(multiplier) X 1.07 =  $0.75 ) 

MATH: Percentage of chicken breast to one pound = 71%  ---   0.71 X (chicken breast Pre-Cut = $1.89  Cost Amount = $1.33

chicken breast price comparison results

 

 

 

Legs - PRICE Comparison

Whole Chicken MATH:   

🔺 0.31(multiplier)   X ( $1.07 costs per pound – whole chicken) =  $0.34)

Pre-Cut Chicken MATH: 

🔺 0.31(multiplier) X (chicken breast pre-cut price per pound ($1.79)  Cost = $0.57

 

cost difference legs precut cost verse whole pieces purchased and you cut them yourself

Where You See The RED Arrow is the Prices Per Pound – Cut Up Chicken

50 percent more expensive to have your chicken legs precut for you at the grocery

 

Wings - PRICE Comparison

Whole Chicken MATH:   

🔺 . 25(multiplier) X ( $1.07 costs per pound – whole chicken)  Cost =  $0.26 

Pre-Cut Chicken MATH: 

🔺 .25(multiplier) X (chicken breast pre-cut = $2.59                   Cost  = $0.62

chicken wings cost comparison

Where You See The RED Arrow is the Prices Per Pound – Cut Up Chicken

83 percent more expensive to have your chicken wings precut for you at the grocery

 

Thighs- PRICE Comparison

Whole Chicken MATH:   

🔺 0.42(multiplier) X ( $1.07 costs per pound – whole chicken)  Cost =  $0.45

Pre-Cut Chicken MATH:

🔺 0.42(multiplier) X (chicken breast pre-cut = $1.99                 Cost  = $0.84

price comparison chicken thighs

Where You See The RED Arrow is the Prices Per Pound – Cut Up Chicken

60 percent more expensive to have your chicken thighs precut for you at the grocery

 

Tenderloins- PRICE Comparison

Whole Chicken MATH:   

🔺 0.13(multiplier) X ( $1.07 costs per pound – whole chicken)  Cost =  $0.14 

Pre-Cut Chicken MATH:

🔺 0.13(multiplier) X (chicken breast Pre-Cut)  = $3.79              Cost  = $0.49

chicken tenderloin price comparison

Where You See The RED Arrow is the Prices Per Pound – Cut Up Chicken

111 percent more expensive to have your chicken tenderloin precut for you at the grocery

 

The Chicken Oyster

 

Position of the oysters in a chicken

 
 

Chicken Oysters

Oysters are two small, round pieces of dark meat on the back of poultry near the thigh, in the hollow on the dorsal side of the ilium bone. Some regard the “oyster meat” to be the most flavorful and tender part of the bird, while others dislike the taste and texture.

Compared to dark meat found in other parts of the bird, the oyster meat has a somewhat firm/taut texture which gives it a distinct mouthfeel. It is also customary for the cook to be given first preference to the oyster meat.

In French, this part of the bird is called sot-l’y-laisse which translates, roughly, to “the fool leaves it there”, as unskilled carvers sometimes accidentally leave it on the skeleton

Chicken Oyster Location – Found on the bottom side of the chicken spine

You can feel them with your fingers. They will be plump with a nice soft touch. Make a cut on both sides and use the knife to free the chicken oyster. #chefstreat

Conclusion

If a chicken costs $7 and you purchased one chicken a week for a year = equals $364 annually

Pre Cut Up Chicken – All 8 pieces = 50% more expensive purchase = equals $ 728 annually